Gruzja to jeden z tych krajów o bezdyskusyjnej urodzie, którego położenie sprawia, że jest stworzony do poruszania się po nim motocyklem. Jak zorganizować takie wakacje? Na co się przygotować? Północna granica Gruzji swoją niezwykłą urodę zawdzięcza położeniu wzdłuż Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu. To właśnie cel podróży dla wielu motocyklistów. Stosunkowo niezłej jakości drogi, przecinając się z szutrami dają niezwykłe możliwości zwłaszcza dla posiadaczy motocykli turystycznych i sportowo-turystycznych. Na dobrą sprawę jednak można fragmenty pokonywać nawet na skuterze, ciesząc się niezwykłym położeniem dróg. Co ważne motocykliści nie przybywają wyłącznie po to, by przejechać się słynną Gruzińską Drogą Wojenną, ale by również posmakować niespotykanego nigdzie poza Gruzją kolorytu tutejszej komunikacji drogowej.

Dlaczego motocykl do Gruzji?

Motocykl daje spore możliwości zwiedzenia nie tylko najbardziej popularnych miejsc, ale także sięgnięcia po to, co znajduje się poza zasięgiem wzroku turystów odwiedzających ten kraj samochodem. Część trudniej dostępnych tras pozostaje nie do sforsowania przez posiadaczy czterech kółek. Zaś dobrze zaplanowana trasa motocyklowa pozwoli zwiedzić zarówno malowniczo położone Batumi, stolicę kraju – Tbilisi i dojazd pod samą granicę Osetii Północnej. Motocykl to też doskonały wybór dla tych, którzy kochają nocowanie na świeżym powietrzu, w bliskim sąsiedztwie potoków górskich czy okazałych szczytów Kaukazu.

Jak dojechać?

Podróż do Gruzji z Polski na motocyklu zabiera sporo czasu. Jeśli nie chcemy zmarnować dodatkowych dni na przecinanie połowy kontynentu, dobrze jest wybrać opcję przewiezienia maszyn lub wypożyczenia ich na miejscu. Transport motocykli możliwy jest drogą lądową lub powietrzną, przy czym ten drugi sposób jest nieopłacalny, bo znaczną część budżetu pochłonie właśnie podróż maszyny. Transport motocykli drogą lądową to nie tylko szybka, ale i stosunkowo niedroga opcja. Dla tych, którzy niekoniecznie muszą w Gruzji posiadać swoje własne dwa koła, polecane są wycieczki, w ramach których do Batumi dolecimy samolotem, a na miejscu wypożyczymy motocykl typu BMW GS z pełnym ubezpieczeniem. Dla miłośników zwiedzania miast własnymi skuterami też droga pozostaje otwarta, bo transport skuterów – zwłaszcza, jeśli ma ich się znaleźć w Gruzji kilka sztuk – jest dostępny praktycznie o każdej porze roku.

Na co się przygotować?

Poruszanie się po gruzińskich drogach i specyficzne podejście tamtejszych kierowców do ruchu drogowego, wielu może zaskoczyć. Dla mniej wprawionych poleca się szczególną ostrożność, dodatkowe ubezpieczenie i oczy dookoła głowy. W przypadku własnego motocykla, warto mieć ze sobą oczywiście zestaw naprawczy na wypadek problemów w górach. Z ostrożnością i rozwagą warto jednak spędzić chociaż kilka dni na motocyklu w jednym z najpiękniejszych krajów świata.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj