motocykl elektryczny

Na ulicach polskich miast coraz częściej można zobaczyć skutery i motocykle napędzane prądem. To rozwiązanie wykorzystywane już nie tylko przy dostawie jedzenia, lecz także do codziennej jazdy. Za ich rosnącą popularnością stoją realne korzyści – co sprawia, że warto wybrać właśnie taki pojazd?

Rynek pojazdów elektrycznych w Europie stale rośnie

Unia Europejska już od kilku lat intensywnie działa w kierunku zmniejszenia emisji w transporcie. Jednym z najlepszych sposobów, by osiągnąć ten cel, jest zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych w ruchu drogowym. Już teraz w wielu miejscach można zaobserwować tego typu trendy: szacuje się, że do roku 2026 wartość całego rynku elektromobilności będzie rosnąć nawet o 18,5% rocznie. Polska jest aktualnie dopiero na początku elektrycznej rewolucji na drogach, choć szczególnie na ulicach największych miast możemy zobaczyć coraz więcej tego typu pojazdów. Od autobusów elektrycznych, poprzez napędzane prądem warianty aut osobowych obecne już u niemal każdego producenta, aż po skutery, hulajnogi i rowery. W miastach można liczyć na szczególnie duże korzyści zwłaszcza w przypadku ostatniej grupy.

Dlaczego warto wybrać skutery elektryczne?

Niski koszt utrzymania

Choć zakup nowego modelu skutera lub motocykla elektrycznego często przekracza kwotę, którą należy przeznaczyć na spalinowy odpowiednik, można liczyć na spore oszczędności w eksploatacji. Ceny paliwa od pewnego czasu stale rosną, a w 2022 roku zdążyły już przekroczyć 8 złotych na litr. Jednocześnie wzrastają także opłaty za prąd, jednak koszt przejechania tej samej odległości jest niemal zawsze niższy w przypadku elektrycznego skutera.

Dodatkowo warto wspomnieć o ciekawych możliwościach zarobku, na które można liczyć ze skuterem elektrycznym. To pojazd, który można traktować jako inwestycję – szczególnie gdy chcemy zająć się rozwożeniem przesyłek czy jedzenia. Więcej pomysłów można znaleźć tutaj: https://supersoco.pl/jakie-mozliwosci-zarobkowania-daje-skuter-elektryczny/.

Optymalna prędkość w mieście

W przypadku skuterów, które można prowadzić z prawem jazdy kategorii AM, limit prędkości wynosi 45 km/h. To wartość, która może wydawać się niska, jednak warto zastanowić się, jaką szybkość jesteśmy realnie w stanie rozwinąć w miejskich warunkach. W wielu sytuacjach taka wartość będzie jak najbardziej wystarczająca – należy jednak zaznaczyć, że istnieją także ciekawe oferty dla osób szukających szybszego pojazdu. W zależności od modelu można liczyć na przykład na prędkość 90 km/h: takie parametry oferują m.in. CPx i TC max.

Komfort jazdy

Obecnie dostępne modele skuterów elektrycznych charakteryzują się rewelacyjnym poziomem wygody podczas jazdy. Aby zapewnić sobie najlepsze wrażenia pod tym względem, należy sprawdzić punkt podparcia stóp, wykonanie siedziska i ogólny kształt konstrukcji. Dobrym pomysłem może być wybranie się na jazdę próbną, by przekonać się o komforcie w realnych warunkach.

Możliwość prowadzenia bez prawa jazdy na motocykl

Zależnie od mocy silnika skuter elektryczny może być używany także bez konieczności zdobywania dodatkowych uprawnień. Dotyczy to przede wszystkim modeli, które nie przekraczają 4 kW. Osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 potrzebują jedynie dowodu osobistego; co więcej, kierowcy z prawem jazdy kat. B dysponują także uprawnieniami kat. AM, która obejmuje właśnie takie pojazdy. Po trzech latach od uzyskania prawa jazdy B można również prowadzić motocykle objęte kategorią A1, czyli modele o pojemności silnika do 11 kW. Warto zaznaczyć, że kategorię AM można uzyskać już w wieku 14 lat.

Ekologia

To czynnik, który często decyduje o wyborze właśnie tego pojazdu do codziennego przemieszczania się po mieście. Skuter elektryczny to doskonały wybór pod względem zmniejszania emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków. Napęd na prąd oznacza także cichszą jazdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj