Kolizja, inaczej stłuczka, to zdarzenie, w którym doszło jedynie do uszkodzenia samochodów, ale nie ma rannych osób. Z kolei wypadek ma miejsce, gdy poszkodowani są ludzie. Niezależnie od sytuacji, warto zachować zimną krew i podjąć odpowiednie działania. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co robić w przypadku kolizji i wypadku.
Co zrobić w przypadku kolizji
Jeśli dojdzie do niegroźnej kolizji (stłuczki), w pierwszej kolejności zajmij się usunięciem samochodów z drogi, tak aby nie przeszkadzały w ruchu. Wzywanie policji nie jest konieczne, jeśli z pozostałymi kierowcami pojazdów jesteście w stanie dojść do porozumienia, z czyjej winy doszło do zdarzenia. W takiej sytuacji wystarczy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które powinno zawierać następujące dane:
- czas i miejsce zdarzenia;
- dane poszkodowanego i sprawcy (imię nazwisko, PESEL, adres, numer dowodu osobistego, numer telefonu);
- dane pojazdów (marka, numer rejestracyjny, właściciel);
- numer prawa jazdy sprawcy oraz nazwa organów, które go wydały;
- numer polisy OC sprawcy, okres jej trwania, nazwę ubezpieczyciela;
- opis zdarzenia i szkic sytuacyjny;
- dane świadków zdarzenia;
- podpisy wszystkich uczestników.
Jak widać, lista danych, o których trzeba pamiętać, jest dosyć długa. Warto wydrukować formularz oświadczenia, aby w stresującej sytuacji niczego nie pominąć. Znajdziesz go w internecie, np. na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Poza samym spisaniem danych, możesz również sporządzić dokumentację fotograficzną, np. korzystając z telefonu.
Pamiętaj! Nie wahaj się i wezwij policję, jeśli czujesz, że inny kierowca próbuje zrzucić na Ciebie winę lub wyczuwasz od niego alkohol.
Jak zachować się, jeśli doszło do wypadku?
Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli poszkodowani są ludzie, najważniejsze jest szybkie i zdecydowane działanie. W pierwszej kolejności zabezpiecz miejsce zdarzenia, aby nie doszło do pogorszenia sytuacji, ale nie ruszaj z miejsca pojazdów, ani ich części. Zaciągnij hamulec ręczny w swoim aucie, włącz światła awaryjne, wyłącz silnik i wyciągnij kluczyk ze stacyjki. Jeżeli inni kierowcy uczestniczący w wypadku nie są w stanie wykonać podobnych czynności, zrób to za nich. Kolejna ważna kwestia to rozstawienie trójkąta ostrzegawczego, który poinformuje innych uczestników ruchu o niebezpiecznej sytuacji. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia zajmij się oceną stanu poszkodowanych osób. Sprawdź, czy są przytomne i jak poważne są ich rany. Następnie wezwij pomoc, dzwoniąc na 112, podając dokładne miejsce i znane szczegóły zdarzenia. Kolejny krok to udzielenie pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności należy zająć się osobami, których stan jest najpoważniejszy.
O czym warto pamiętać, jeśli dojdzie do wypadku?
Zadbaj o bezpieczeństwo nie tylko innych, ale i własne. Jeśli masz w aucie kamizelkę odblaskową, załóż ją, aby poprawić swoją widoczność na drodze. W przypadku pożaru, poproś świadków i uczestników wypadku o ich gaśnice. Wspólnie znacznie szybciej ugasicie ogień. Pierwszej pomocy udzielaj w rękawiczkach, które są standardowym elementem wyposażenia apteczki. Jeśli nie jest to konieczne w celu ratowania życia, nie przenoś rannych w inne miejsce. Może to pogorszyć ich stan w przypadku uszkodzenia kręgosłupa. Gdy zachodzi konieczność wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nie przerywaj działań do momentu przejęcia poszkodowanych przez służby medyczne. Częstym błędem jest zaniechanie akcji na dźwięk nadjeżdżającej karetki. Pamiętaj, że w przypadku poważnych urazów pierwsze minuty mogą zadecydować o szansach na pełne wyzdrowienie, a nawet przeżycie, więc Twoje czyny mają znaczenie!
Nie bój się prosić o pomoc
Poproś o pomoc świadków zdarzenia lub innych jego uczestników, którzy nie doznali poważnych obrażeń. Aby zaoszczędzić na czasie, najlepiej podjąć wszystkie powyższe działania równocześnie. Pamiętaj jednak, aby w takiej sytuacji nie zwracać się do tłumu, ale wydawać jasne polecenia poszczególnym osobom, wskazując je palcem. Jeśli krzykniesz „Wezwijcie pomoc”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nikt nie zadzwoni po odpowiednie służby. W stresującej sytuacji łatwo uznać, że polecenie było skierowane do kogoś innego lub odpowiednie działania zostały już podjęte. Pamiętaj, że udzielenie pomocy to nie tylko kwestia dobrej woli, lecz obowiązek prawny. Za uchylanie się od niego grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Poza zachowaniem kierowcy, na bezpieczeństwo na drodze wpływa również stan techniczny samochodu. Płyny eksploatacyjne, części i żarówki, które poprawiają widoczność znajdziesz na nocar.pl.
Zdjęcia: shutterstock.com, pixabay.com.