W Stanach Zjednoczonych, tak jak i zresztą na całym świecie, marka Ford jest doskonale rozpoznawalna. Chociaż Henry Ford, jej założyciel, wcale nie skonstruował jako pierwszy samochodu, to jednak na stałe zapisał się w historii motoryzacji, a jego przedsiębiorstwo, Ford Motor Company, ma się dobrze pomimo zawirowań na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci.

Ojciec Forda

Samochody Ford nie istniałyby, gdyby nie zamiłowanie do motoryzacji od najmłodszych lat, jakie przejawiał Henry Ford. Urodził się on w 1863 roku w amerykańskiej rodzinie farmerskiej. Był bardzo zdolnym konstruktorem – jako piętnastolatek zbudował swój pierwszy silnik parowy. Później zaczął pracę w Edison Illuminating Company w Detroit. Zrobił tam szybko karierę, zajmując stanowisko głównego inżyniera. Pierwszy prototyp pojazdu został skonstruowany przez niego w 1896 roku, a już w 1899 roku Henry Ford stał się współzałożycielem firmy Detroit Cadillac Company. Z uwagi na konflikt pomiędzy współzałożycielami odszedł on z firmy i założył własne przedsiębiorstwo.

W 1903 roku założył ostatecznie Ford Motor Company. Już w pięć lat później powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli samochodów Ford – Model T, który produkowany był do 1927 roku. Wyposażony był w silnik spalinowy czterocylindrowy, czterosuwowy o pojemności skokowej 2898 cm3 i mocy 22,5 KM. Miał dwustopniową przekładnię obiegową zawieszoną na kole zamachowym. Przez 19 lat wyprodukowano aż 15 mln tych aut.

Jak koncern Ford prezentuje się obecnie?

Ford wielokrotnie miewał problemy finansowe, ale i tak przetrwał ponad 100 lat i nic nie wskazuje na to, aby jego salony miały zniknąć. Firma ta jest dużym koncernem branży motoryzacyjnej produkującym dziś samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, a także pojazdy i maszyny rolnicze. W Stanach Zjednoczonych produkowane są luksusowe samochody Ford, ale oferowane są one klientom pod marką Lincoln.

Ford jest drugim co do wielkości producentem samochodów w USA i piątym pod względem wielkości na świecie. Wystarczy powiedzieć, że z fabryk Forda na świecie wyjeżdża rokrocznie ponad 6,5 mln pojazdów. W Polsce samochody Ford świetnie się sprzedają. Nasi kierowcy lubią je za solidność i wytrzymałość, a także za nowoczesne rozwiązania techniczne i niezawodne silniki, co potwierdza dealer Ford https://www.autoplaza.com.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj