Czy możliwe jest korzystanie z samochodu bez konieczności tankowania go, opłacania ubezpieczenia czy robienia przeglądów? Jak się okazuje tak – wystarczy skorzystać z usługi znanej jako car sharing.

Car sharing – czym jest?

Usługa carsharingu nie jest jeszcze w Polsce znana wszystkim, niemniej warto pamiętać, że dwa czy trzy lata temu mało kto o niej słyszał. Mówiąc w skrócie, jest to wynajem samochodu na minuty. Car sharingu nie należy utożsamiać z klasycznym wynajmem aut, ponieważ jest to usługa o zupełnie innym charakterze. Aby z niej korzystać, trzeba zainstalować na smartfonie specjalną aplikację, dzięki której dokonuje się rezerwacji pojazdu. W przeszło 400. miastach na świecie z powodzeniem przetestowano już rozwiązanie, jakim jest wynajem auta na minuty. Wrocław to jedno z polskich miast, gdzie car sharing także funkcjonuje.

Car sharing w praktyce – czyli jak to działa?

Po pobraniu odpowiedniej aplikacji dostępnej zarówno na smartfony z systemem Android, jak i na iPhony, trzeba się zarejestrować. Wypada nadmienić, iż w Polsce usługa car sharingu dostępna jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18. rok życia oraz posiadają prawo jazdy (przy rejestracji trzeba przesłać skan ważnego dokumentu). Niektóre firmy wymagają dokonania przelewu weryfikacyjnego opiewającego zwykle na 1 zł. Aplikacja pokazuje, gdzie jest dostępny najbliższy samochód, służy też do jego otwarcia. W rachubę wchodzi wynajęcie pojazdu nie tylko na minuty, ale również na godziny czy dni. Zakończenia wynajmu dokonuje się również za pomocą aplikacji. Usługa udostępniana jest w Polsce przez różne firmy, np. PANEK CarSharing. W wielu sytuacjach warto wynająć auto na minuty. Wrocław jest dużym i zatłoczonym miastem, więc car sharing jest np. alternatywą dla komunikacji miejskiej.

Car sharing – jaki to koszt?

Koszt wynajęcia samochodu na minuty zależy od kilku czynników, głównie od dystansu i czasu, w jakim został pokonany. Ceny kształtują się na poziomie kilkudziesięciu groszy za każdą minutę korzystania i za każdy przejechany kilometr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj