Zima to szczególnie trudny czas dla wszystkich kierowców – mróz, śnieg oraz niska temperatura nie sprzyjają bezpiecznej oraz komfortowej jeździe. Ponadto to warunki, które nie odpowiadają za prawidłową pracę wszystkich elementów samochodu. Chcesz dowiedzieć się, jakie awarie są najbardziej prawdopodobne zimą? W poniższym artykule przedstawimy najczęstsze usterki samochodowe.

Problemy z akumulatorem

Niskie temperatury sprzyjają rozładowaniu akumulatora, o czym z pewnością przekonał się niejeden kierowca, któremu nie udało się odpalić samochodu podczas mroźnego poranka. Gdy akumulator ma zbyt niski poziom naładowania, można podpiąć go do prostownika lub skorzystać z kabli rozruchowych. Jeśli chcemy uniknąć problemów z ładowaniem akumulatora, warto co jakiś czas sprawdzać stan baterii lub poprosić o pomoc mechanika, aby sprawdził, czy nie trzeba wymienić go na nowy.

Problemy z alternatorem i rozrusznikiem

Zimą dostrzeżemy również problemy z alternatorem oraz rozrusznikiem. To elementy, które są wyjątkowo podatne na zimowe awarie. Za ich częstą przyczyną również stoją niskie temperatury. O problemach z rozrusznikiem świadczą charakterystyczne trzaski podczas uruchamiania pojazdu. W przypadku alternatora akumulator nie jest ładowany podczas jazdy, dlatego auto uda się odpalić, ale nie przejedzie dłuższego dystansu. O problemach z tym związanych świadczyć może jego głośna praca czy świecąca się kontrolka ładowania na desce rozdzielczej.

Usterki układu napędowego

Awarie układu napędowego mogą występować właściwie przez cały rok, ale przez niską temperaturę i brak regularnych przeglądów czy serwisowania, mogą zdarzyć się różne usterki. Najczęściej kwestie układu napędowego są pomijane w warsztatach samochodowych ze względu na oznaki awarii, które są niezwykle podobne do innych problemów mechanicznych z samochodem. Dlatego niekiedy konieczna będzie naprawa wałów napędowych lub mostów napędowych czy ich regeneracja. Wynika to z nieodpowiedniej eksploatacji pojazdu lub zużycia niektórych elementów.

Problemy z zawieszeniem

Elementy zawieszenia zimą dostają mocno „w kość” ze względu na to, że muszą pracować w niekorzystnych warunkach oraz przy niskich temperaturach. Dodatkowo są stale wystawione na działanie śniegu, błota, wody czy soli. Znacznie wówczas zwiększa się ich awaryjność. O problemach z zawieszeniem świadczy pogorszenie stanu prowadzenia samochodu, często słyszalne niepokojące stuki oraz drgania. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń wahaczy, łączników stabilizatorów oraz amortyzatorów.

Pozostałe częste usterki

Oprócz wymienionych usterek zimą, często mogą zdarzyć się również:

  • problemy ze sprzęgłem oraz skrzynią biegów;
  • awarie układu hamulcowego,
  • usterki silnika wycieraczek,
  • zamarznięte płyny, np. do spryskiwania;
  • uszkodzenia centralnego zamka;
  • uszkodzenia felg oraz opon.

Usterki wymienione wyżej można bardzo łatwo usunąć. Wystarczy poprosić o pomoc fachowca i dobry warsztat samochodowy, który zarówno wykryje, jak i usunie wszelkie awarie. Zimą nie można bagatelizować żadnych oznak nieprawidłowego działania pojazdu.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj