Jak zapewne wiesz, wyciągarka jest urządzeniem, które możesz znaleźć na zderzaku terenowego samochodu, który uczestniczy w tak zwanych rajdach 4×4. Oprócz tego, przeważnie pojawia się jako wyposażenie roboczego pickupa i samochodu z napędem 4×4. Kierowcy takich pojazdów to miłośnicy motoryzacji, off roadu oraz wakacyjnych wypadów do lasu czy na ryby. Wyciągarki elektryczne są uniwersalne, łatwe w montażu i niezwykle przydatne w terenie. Przyjrzyjmy się zatem wyciągarce elektrycznej.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ WYCIĄGARKA ELEKTRYCZNA?

Wyciągarka elektryczna ma wmontowany własny silnik, który czerpie moc z akumulatora samochodowego. Pomimo względnie niedużych rozmiarów, moc takiego sprzętu zaskoczy niejednego. To małe cudeńko może mieć moc nawet i do 9 koni mechanicznych!

Aby wysokie obroty przekładały się jednocześnie na moc uciągu, potrzebujemy przekładni zwalniających oraz niezwodnych hamulców. Wyciągarka działa na zasadzie poruszania bębnem, na który nawija się solidna i nierozrywana lina z hakiem.

Za równomierne nawijanie się liny na bębnie będą odpowiadały aluminiowe prowadnice lub stalowe rolki. Do działania wyciągarki elektrycznej oczywiście potrzebujemy także instalacji elektrycznej. Jest to nic innego jak skrzynka z przekaźnikami i hebel prądowy, który chroni przed samoistnym uruchomieniem wyciągarki.

Terenowe wyciągarki elektryczne posiadają w swoim wyposażeniu także pilot sterujący radiowo, bądź pilot z kablem. Dzięki temu możemy w bezpiecznej odległości sterować urządzeniem.

MOC WYCIĄGARKI A WIELKOŚĆ POJAZDU

Należy pamiętać, że wyciągarkę elektryczną powinniśmy zawsze dobierać zarówno przez wzgląd na zastosowanie urządzenia oraz masę samochodu, na którym będzie ona pracowała! Nie można tu kierować się tylko jednym kryterium, bo inaczej ładowarka nas zawiedzie.

Decydując się na udział w rajdach przeprawowych powinniśmy zakupić mocny, niezawodny sprzęt. Wyciągarki elektryczne, które służą jako asekuracja podczas stromych zjazdów powinny cechować się niezawodnością i szybkością działania. Powinny mieć bardzo sprawne hamulce. Parametrem, którym należy się kierować podczas zakupu będzie moc oraz uciąg.

Uciąg powinno się jednak mocno zawyżyć, ponieważ pojazd nie będzie wyciągany po równej drodze, ale jednak w grząskim, uporczywym błocie, piasku lub śniegu. Dlatego też przyjęło się, że wyciągarka powinna mieć uciąg równy dwukrotności masy pojazdu.

Zobacz także: https://terenowiec.pl/pl/483-wyciagarki-elektryczne-12v.

Istotna jest również waga samego sprzętu. Ogólnie powinniśmy do niewielkich i średnich terenówek zakupić wyciągarkę o łącznej masie całego zestawu nie więcej niż 30 kg. Warto jednak mieć na uwadze, że ogromne znaczenie ma tutaj także rodzaj liny. Różnica pomiędzy sprzętem z liną stalową i przeznaczonymi do niej stalowymi rolkami, a między liną syntetyczną i aluminiowym ślizgiem może wynosić nawet i 20 kg. Nie zapominajmy także, że do wagi urządzenia zawsze dodajemy masę płyty montażowej i śrub.

A to wszystko znajdzie się z przodu bądź z tyłu auta przed ramą pojazdu. W przypadku mniejszych pojazdów możemy to zwłaszcza odczuwać w trakcie prowadzenia. Nie mówiąc o dodatkowym obciążeniu zawieszenia, które ma przecież wpływ na naszą jazdę.

W celu zakupu wyciągarki polecamy zapoznać się z poniższym linkiem:

https://terenowiec.pl/pl/97-wyciagarki

Na tej stronie z pewnością możemy zakupić wyciągarkę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj